Tradiční léčivá bylina
Ostropestřec má v lidovém léčitelství už velkou tradici. Z botanického hlediska je to letnička, která plodí druhým rokem. U nás ho v přírodě nespíš nenajdete, líbí se mu ve Středomoří, v Malé Asii nebo třeba na Kanárských ostrovech.
Jeho vzhled vás může trochu zmást, protože se silně podobá našemu rozšířenému bodláku, jehož „kuličky“ si nosí děti nalepené na oblečení z dobrodružných výprav v přírodě.
Doložené použití v historii
Historie použití této bylinky sahá až do starověku, ve staré Antice byl považovaný za zázračnou rostlinu, která pomáhá proti hadímu uštknutí. V 17. století už lidé věděli, že ostropestřec pomáhá lidem s jaterními problémy, srovnává krevní tlak a mírní stavy deprese.
Dnes účinky byliny znají i lékaři a podporují jeho použiti spolu s běžnou léčbou. Ostropestřec je doporučený při výskytu zánětu jater, cirhózy nebo při podezření na žlučové kameny.
Očista jater
O svá játra se musíme starat, protože našemu organismu prokazují velkou službu a pomáhají mu zbavit se škodlivých látek. Ostropestřec působí i jako podpůrný prostředek pro jejich regeneraci. A příznivý vliv na organismus, který tato bylina má, rozhodně nekončí u jater.
Rostlina je doporučovaná pro regeneraci cév, na problémy s křečovými žilami, při onemocnění žloutenkou, dvanácterníku nebo sleziny. Je to prostředek na zmírnění obtíží s hemeroidy, doporučuje se i lidem, kteří absolvovali chemoterapii anebo pro zmírnění obtíží s krevním oběhem.
Způsob přípravy
Nejsnadnějším způsobem použití je ostropestřec drcený, ze kterého se jednoduše připraví čaj. Na jeden šálek se použije jedna čajová lžička drcené sušené byliny. Po zalití vařící vodou se nechá čaj asi dvacet minut louhovat. Čaj se doporučuje pít ráno na lačno, tak si z něj můžete udělat pravidelný ranní rituál.
Kdy a kolikrát léčebnou kúru podstoupit
Bylinu se doporučuje užívat v několikatýdenních intervalech, nejlépe 2-3 týdny a pak několik týdnů vynechat. Celkem se kůra používá 3x do roka a během doby užívání se má omezit konzumace alkoholu, syntetických látek a potravin bohatých na obsah nasycených tuků.