Pozor na alkohol, ničí vám spánek!

Vliv alkoholu na spánek zkoumají vědci zhruba od 30. let minulého století. Už v roce 1939 se přišlo na to, že alkohol nám pomůže snadněji usnout, ale následně spíme špatně. Podrobnějších průzkumů přibylo v 60. letech, kdy byly objeveny jednotlivé fáze spánku. Ty jsou pro pochopení vlivu alkoholu zcela zásadní.

pivo

Jak to tedy je?

Vše si podrobně vysvětlíme. Aby tělo usnulo, potřebuje se zklidnit a zpomalit krevní oběh. S tím alkohol pomůže. Výsledek je, že v první fázi spánku krásně usneme. Avšak s dalšími fázemi spánku to začíná být už horší.

NREM fáze má 3 stupně. Během první se dech zklidňuje, svaly se uvolňují a tělesná teplota klesá. Nejhlubší spánek trvá asi 90 minut a je ve fázi NREM3, poté nastupuje REM fáze, kdy se znovu zrychlí srdeční rytmus a spustí pohyby očí. V této fázi se nám zdají sny a informace se zpracovávají do paměti. 

V případě zdravého fungování těla se spánkový cyklus během noci 3-4 zopakuje, přičemž se REM fáze postupně prodlužuje. A nyní háček v podobě alkoholu. Jestliže nám koluje v krvi, často nás do REM fáze nepustí. Alkohol totiž funguje jako sedativum, čili krásně usneme, ale spícímu tělu pak nedovolí zrychlit tep a tak je celý spánkový cyklus narušen. Ve výsledku se častěji budíme a už nemůžeme znovu usnout. Častokrát to může vést až k chronické nespavosti.

Čím více pijete, tím zhoršujete schopnost rychle usnout.

víno

Následky

Co vás může potkat? Zhoršená paměť i zhoršená koncentrace. Únava z nedostatečného spánku může vést k nedostatku energie během dne a ke konzumaci tučných a nezdravých jídel. Zpomalí se metabolismus a od toho už je jen krůček k postupnému přibírání na váze.

Jak si zachovat svůj večerní rituál, ale bezpečně?

Alkohol omezte opravdu na minimum a svoji sklenku sektu si vychutnejte 3-4 hodiny předtím, než jdete spát.

Tip: dodržujte pravidla spánkové hygieny