Platit či neplatit?


Je to celé o jednom jediném zákonu. Zatím. Někdo vymyslel zvýšení plateb za to, že koukáte na TV. Přesněji řečeno, že jste přijímali signál a vlastníte, byť jen jeden jediný funkční přístroj. Dobrá, budiž, patnáct korun měsíčně není žádná vražda. Ale jde o princip. Proč mám platit za něco, co nepoužívám a o čem třeba dvacet let ani nevím. Nahoře pak zazní výmluva, že bych to měl dokázat. Já jako občan? Proč. Oni mi musí prokázat, že na ty jejich voloviny koukám. Ale budiž, skoro všichni se s tím smířili a platí. Spousta lidí však ne, protože poslali čestné prohlášení, že televizi vyhodili z okna, a tudíž ji nevlastní. Tohle zkoušet na pány v kravatách?

televizní přijímač 

Nuže tito pánové se usnesli na tom, že protlačí zákon, aby platili všichni, kteří mají připojení k internetu. A pozor, tady už nejde o patnáct korun, ale o plnou palbu za televizi i rozhlas. A to už zásah do rozpočtu je. A že se na mobilu například nedíváte na televizi? Ani na notebooku? Nezajímá, tu možnost máte, a tak budete platit. A je to. Na tohle skutečně musí mít člověk hodně vysoké školy, aby něco podobného vymyslel. Nabízí se takový skrovná domněnka, že páni, kteří pro toto hlasují dostanou nějaké drobné od televize. Kolik procent z vybrané částky měsíčně? Bude to v řádech statisíců?

televizní přijímač

Televize to na něco napíše, ona přece nemusí nikde nic dokládat. A za zbytek těchto peněz bude natáčet voloviny, které nikoho nezajímají. A pokud ano, ať si platí. Je zajímavé, že návrhy, aby si ČT vysílání prostě zakódovala neprošel. Tak by se totiž přišlo na to, že si ji zaplatí jen pár procent lidí a ona by jako instituce mohla svou činnost zabalit. Výmluvy, že je technicky nemožné jsou jen trapnou koncovkou celého problému. Nemám televizi, a tak ani přehled kolik kanálů je u nás v pohodě kódovaných, ale když to technicky jde jim, proč by to nemělo jít ČT? Co vy na to, páni poslanci?