Čistota – půl zdraví
S tímto pořekadlem se určitě za život setkal každý z nás. Naše babičky se jím řídily, a totéž vštěpovaly nám. Znamená to, že člověk by měl dbát na to, aby byl čistý, dbal na osobní hygienu, ale taky aby žil v čistém prostředí. Jenže s rostoucím výběrem čisticích prostředků, pracích prášků a v posledních letech hlavně dezinfekcí se řada z nás naučila čistidla používat velmi často, rozhodně víc, než by bylo zdrávo. Proč je to špatně?
Je zvláštní, že spousta lidí si myslí, že čím sterilnější prostředí, tím zdravější. Je to pravda, tedy pokud žijete v operačním sále. Tam je sterilita potřeba. Jestli ale žijete v běžné domácnosti a navíc s dětmi, je to naprosto zbytečné, a spíš si tím můžete pořádně ublížit.
Člověk si pěstuje imunitu kontaktem se špínou
Člověk k životu potřebuje imunitu, a tu si tvoří od narození při styku s bakteriemi, které se nachází ve špíně a zkrátka všude okolo nás. Kvůli vytvoření imunity samozřejmě nebudeme žít jako na skládce, nicméně je potřeba nechat prostor, aby se mohla tvořit to ve sterilně čistém domě nepůjde.
Těžko říct, proč tolik lidí vyhledává a používá tolik čisticích prostředků a dezinfekcí, a s nadšením pořád dokola dezinfikují všechno od země až po horní skříňky na lince. Přílišná čistota zkrátka škodí. Vědci na celém světě prováděli různé pokusy a vydali studie, které jasně prokázaly vliv sterilního prostředí na vývoj dítěte. Nejen, že bude bez imunity, ale opravdu mu uškodíte. První bakterie mu může způsobit vážná onemocnění, a sterilní prostředí způsobuje alergie. Zvýšená čistota prokazatelně souvisí s alergiemi na všechny možné potraviny a věci, které by vás možná ani nenapadly. Pokud chcete mít zdravé a šťastné dítě, holt se budete muset smířit s tím, že se vám někdy vyválí v kaluži a nají se ze země. Jsou to děti a objevují svět, tak jim ho nekažte savem.