Co kypří dortíky?

Kypřící prášek je produktem, který využívají profesionální i amatérští pekaři a cukráři například při přípravě dortů a dortíků, muffinů a bábovek. Zkrátka sladkých dobrot, které si s vůní a chutí kvasinek v droždí „nerozumí“, které se pečou z nekynutého těsta.

 čokoládové muffiny

Z čeho je vlastně tento bílý prášek složen? Základní složkou je „běžná“ jedlá soda – hydrogenuhličitan sodný. Pak zde najdeme ještě jedno „éčko“, E 450 – dihydrogendifosforečnan sodný a nějaké plnidlo (k tomuto účelu se používá v malém množství škrob nebo mouka).

 

·        jedlá soda – ta se postará o to, že se těsto dostatečně „nadzvedne“, při jejím rozkladu se uvolňuje v bublinkách oxid uhličitý a prochází těstem vzhůru

·        dihydrogendifosforečnan sodný – tato látka se postará o to, aby měla jedlá soda ke svému rozkladu to nejvhodnější prostředí – kyselé, udržuje ho i při pečení v troubě, proto těsto „roste“ i tam

 tác s bábovkou

Z malého sáčku kypřícího prášku nám velké riziko nadměrného příjmu difosforečnanů nehrozí. Ale pozor! Pokud konzumujeme často velké množství některých potravinářských výrobků, kam tyto látky výrobci hojně přidávají, riziko poškození zdraví již vzniknout může. V organismu pak vzniká nerovnováha mezi vápníkem a fosforem. Výsledkem je nežádoucí nadměrné vylučování vápníku z těla. Je to nebezpečné hlavně pro děti, které ho potřebují pro růst kostí a zubů. Na které potravinářské výrobky si dát pozor a rozhodně to s nimi nepřehánět? Jsou to především tři skupiny produktů:

 

·        uzeniny

·        tavené sýry

·        směsi k přípravě čokoládových nápojů

 soda v misce

Pokud chceme příjem difosforečnanů omezit opravdu na minimum, můžeme nahradit za zdravější alternativu i kypřící prášek. Jednak si můžeme koupit kypřící prášek v bio kvalitě. V takovém jsou difosforečnany nahrazeny jinou „kyselou složkou“. Nejčastěji je to vinný kámen. Pokud to náš recept „snese“, Je zde také další možnost, jak klasický prášek do pečiva nahradíme. Tam, kde je součástí receptu trocha citronové šťávy či octa (nebo to receptura zkrátka snese), nahradíme jimi difosforečnany. Pak stačí přidat místo prášku jen samotnou jedlou sodu.