IT neboli informační technologie můžeme si představit počítače a vše s nimi spojené. Já jsem se chtěla zaměřit na takzvané superpočítače. Ty vlastní obrovské velmoci jako jsou Čína, USA a Japonsko. Na první místo řadíme Čínu. Vlastní největší množství superpočítačů, a to 202. Hned na druhé místě se umístila USA se 143 superpočítači.
A Japonsko 35 počítači. Donedávna se jako nejvýkonnější superpočítač považoval čínský Taihulight. Ale vystřídal ho úřadující nejvýkonnější superpočítač americké výroby Summit. Jeho výroba přišla zhruba na 4 miliardy korun a už za pouhou hodinu je schopný vyřešit operace, které by běžnému stolnímu počítači trvaly v přepočtu třicet let. To je neuvěřitelný rozdíl že ano? Jeho výkon je obrovský. A to až 200 petaflopů a čínský je schopný vyvinout jen pouhých 93 petaflopů. Petaflop je určující jednotka. Například devadesát tři petaflopů znamená 93 biliardy operací za vteřinu. Tento stroj zabírá obrovské množství prostoru. A to až dva celé tenisové kurty dohromady. Jeho jádro se skládá z neuvěřitelných 4608 počítačových serverů a každý z nich obsahuje své vlastní centrální procesory. Je zaměřen především, a to je hlavní na umělou inteligenci. Měl by přinést obrovské úspěchy v oblasti vědy a výzkumu. Je možné, že nám přinese odpovědi na největší otázky celého vesmíru a odpoví na největší tajemství naší galaxie. A to nám zní jako výzva.
Do které se určitě brzo pustí. Je možné, že s jeho pomocí můžeme zabránit největším přírodním katastrofám. Dokonce to může odhalit nové možnosti pro nás všechny. Už v roce 2021 by měl být vyroben ještě výkonnější superpočítač Frontier. Jeho obdivuhodný výkon se bude pohybovat okolo 1000 petaflopů za sekundu tak může vzniknout revoluce v oblasti superpočítačů. Jejich využití je především v předpovědi klimatických změn na zemi nebo k výzkumu na léky proti rakovině a dalším smrtelným chorobám. Frontier bude klenotem amerického ministerstva energetiky. Snažení o výrobu Frontiera bude stát 600 milionů dolarů, ale určitě to bude stát za to.